Posted in

Kampung Inggris Cost Estimation

The following is a review of the estimated cost of the English course program, the cost of living and facilities in the English village of Pare

Are you confused about filling your vacation time? Instead of being confused about where you are spending your vacation time, it’s better to fill it with registering to Kampung Inggris, where you can vacation while honing your English skills and making lots of new friends. Well, you are curious about the program, how much does the English course cost and what facilities are in Kampung Inggris Pare?

English Village is the name for a village located on Jalan Anyelir, Jalan Brawijaya, Jalan Kemuning in Tulungrejo Village and Singgahan Village, Pare District, Kediri Regency, East Java. A small village that is peaceful and cool and away from the hustle and bustle of the city. It is called that because many people can speak English and also the many courses that operate in the village, there are 100 courses operating in the English village.

The cost of the English village of Pare is very affordable, it’s just a matter of how you arrange it according to your needs while in this village, first determine how many courses you will take and how long you will stay.

Want’s to more skilfull in english ?, but you can’t go to their place, they provide a Online Course by kampung inggris online for those of you who are far away to come there

Kampung Inggris Program Cost Range

Each course program has its own price. The following is a table of the cost range of the English language course program for 2 weeks in Kampung English Pare.

Program Per 2 Weeks

Speaking IDR 120,000 – IDR 450,000

Pronunciation IDR 120,000 – IDR 150,000

Vocabulary IDR 80,000 – IDR 150,000

Listening Rp 120,000 – Rp 225,000

Grammar IDR 90,000 – IDR 150,000

TOEFL IDR 120,000 – IDR 325,000

IELTS IDR 225,000 – IDR 395,000

Packages IDR 450,000 – IDR 735,000

The list of course fees above is an estimated unit cost of the English language program. After you choose the program that will be chosen for 2 weeks in English Village, don’t forget you also have to pay the cost of boarding or accommodation for diving in this English village.

Cost of living for boarding house or residence

There are two types of boarding houses, namely English area boarding houses and regular boarding houses, the difference is that in English boarding areas you are required to use English. The fees offered at the English Area boarding house are more expensive than the usual ones because there are study programs and tutors to supervise you.

Cost Per 2 Weeks

English Areas Rp. 225,000 – Rp. 500,000

Ordinary Rp. 250,000 – Rp. 300,000

Boarding costs are calculated per individual, not by per rooms, if in one room there are 4 people with a rate of 200,000, each one pays Rp. 200,000.

Estimated cost of meals

For daily needs here, it’s quite cheap, for example, to eat you only need to spend around Rp. 6000 for vegetables, grilled chicken rice for Rp. 6000-Rp. 8000 and cafe food for Rp. 10,000.

You can manage your own finances as much as possible, because for each person’s appetite will certainly be different. For people who save 18.ooo, they can eat 3 times or even up to 30,000 in a day.

For transportation purposes, rented bicycles are provided here that you can use to go to courses, boarding houses or food stalls, for 2 weeks you only need to spend Rp. 60,000 – Rp. 80,000 to rent a bicycle for two weeks. You can also arrange in such a way to meet the costs of the British village of bitter melon.

Kampung Inggris Facilities

Currently, not a few of the course institutions in the English village of Pare have offered full-service package programs with facilities such as shuttle, camp, meals and laundry. Well, it all depends on you. You just need to adjust your budget and you can take either the full-service package or the unit.